גרורות במוח 20.10.2021

האם ניתן למנוע התפתחות גרורות במוח בחולים עם מלנומה ממאירה?

במחקר שהתפרסם בכתב העת Neuro-Oncology נמצא כי מסלול איתות PAM מקושר להתפתחות גרורות במוח וכי עיכוב של מסלול זה עלול להוות יעד טיפולי למניעת גרורות במוח

פיזור גרורתי במוח (Brain Metastases - BM) הינו סיבוך נפוץ של מלנומה ממאירה (Malignant Melanoma - MM), עם שיעורי שרידות נמוכים ואפשרויות מוגבלות לטיפול. מניעה של BM יכולה להיות אסטרטגיה יעילה ונסבלת יותר מאשר טיפול בגרורות עצמם.

החוקרים ביקשו לבחון את הדינמיקה של הפעלת מסלולי PI3K/Akt/mTOR (PAM) במהלך היווצרות גרורות במוח ואת הפוטנציאל המניעתי בעיכוב מסלולים אלו. לשם כך הם ביצעו בעכברי מודל הדמיה מולקולרית in vivo בעזרת חיישן ביולוגי ל-Akt והתבוננות בעזרת מיקרוסקופיה אינטראויטאלית מולטי-פוטונית ארוכת טווח, דרך חלון גולגולתי כרוני.

תוצאות המחקר הדגימו כי בהדמייה מולקולרית in vivo הודגמה הפעלה בלתי משתנית של מסלולי PAM כבר בשלבים הראשוניים של התפתחות גרורות במוח. על מנת לאפשר עצירה תוך כלית ממושכת והשתפכות תאי MM בדם זקוקים להפעיל את מסלולי העברת האותות מקבוצת PAM. עם זאת, נמצא כי מסלול PAM מופעל בצורות מגוונות בתהליכי פיזור גרורתי מבוססים במוחות של בני אדם. עיכוב של מסלול זה עם GNE-317 שהינו מעכב PAM עם חדירות למח הביא לתוצאות מועטות בלבד במודלים של עכברים. לעומת זאת, במחקר זה נמצא כי מתן GNE-317 בלוח זמנים מניעתי ובמינון נמוך הפחית באופן יעיל את קצב הגדילה ואת מספר הגרורות שגדלו במשך הזמן בשני מודלים של עכברים עם MM, ואף הוביל לעליה בשרידות הכוללת. מיקרוסקופיה אינטראויטלית מולטי-פוטונית ממושכת מצאה כי השלבים הראשוניים וקובעי הקצב בהתפתחות הגרורות במוח הכוללים; עצירה תוך-כלית קבועה של תאי סרטן, השתפכות וגדילה ראשונית סביב כלי דם, הינם רגישים במיוחד לעיכוב משולב של PI3K/mTOR.

מסקנת החוקרים הייתה כי למסלול האיתות PAM יש תפקיד מרכזי בשלבים הראשוניים של התפתחות גרורות במוח. נמצא עוד כי עיכוב של מסלול זה בעזרת טיפול תרופתי הינו דרך יעילה למניעת היווצרות גרורות מוחיות עם משמעות קלינית.

מקור: 

Cedric Tehranian, et al. (2021) “The PI3K/Akt/mTOR pathway as a preventive target in melanoma brain metastasis”. Neuro-Oncology 2021. Online ahead of print- noab159. doi.org/10.1093/neuonc/noab159

נושאים קשורים:  גרורות במוח,  מלנומה,  מניעה,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות