חמצת קטואצידוטית 14.09.2021

האם קצב הזלפת נוזלים והרכבם משפיעים על קצב שיפור DKA?

מטרת המחקר היתה לבחון האם משטרי טיפול שונים עם נוזלים משפיעים על קצב השיבה לאיזון ביוכימי במהלך טיפול בחמצת קטואצידוטית על רקע סוכרת

השבת נוזלים על מנת לתקן התייבשות, חמצת והפרעות אלקטרוליטריות הן אבן פינה בטיפול ב-Diabetic Ketoacidosisי(DKA). עם זאת, טרם ידוע מהם קצב הזלפת הנוזלים והרכב האלקטרוליטרי האידיאלי בטיפול ב-DKA. מטרת המחקר היתה לבחון האם משטרי טיפול שונים עם נוזלים משפיעים על קצב השיבה לאיזון ביוכימי במהלך הטיפול ב-DKA.

מחקר זה הינו ניתוח של מחקר FLUIDי(Fluid Therapies Under Investigation in DKA) בו כללו אירועים של DKA בינוני-חמור בילדים מתחת לגיל 18 שנים (n=714). הילדים הוקצו לקבלת אחד מארבעה טיפולים, תוך שימוש במבנה פקטוריאלי 2 xי2 (סליין בריכוז 0.9% או 0.45% וקצב הזלפה מהיר או איטי).

תוצאות המחקר הדגימו כי משטר הטיפול לא השפיע על קצב השינוי ברמת החומציות (pH), אך רמות PCO2 עלו בקצב מהיר יותר בקבוצת ההזלפה המהירה, בהשוואה להזלפה איטית, במהלך 4 שעות הטיפול הראשונות. כמו כן פער האניונים (Anion Gap-AG) הצטמצם בקצב מהיר בקבוצת ההזלפה המהירה בהשוואה להזלפה איטית במהלך 8 השעות הראשונות לטיפול.

רמות נתרן מתוקננות לריכוזי הגלוקוז נותרו יציבות במטופלים שקיבלו סליין 0.9%, לעומת מטופלים שקיבלו סליין בריכוז 0.45% אשר אצלם רמות הנתרן ירדו במהלך 8 השעות הראשונות לטיפול. רמות אשלגן ירדו בכל הקבוצות, אך רמות הכלור עלו בקצב מהיר יותר במטופלים שקיבלו סליין 0.9% לעומת 0.45%.

חמצת היפרכלורמית התרחשה בשכיחות גבוה יותר במטופלים אשר קיבלו סליין בהזלפה מהירה (46.1%) לעומת אלו שקיבלו הזלפה איטית (35.2%).

מסקנת החוקרים היתה כי הזלפה מהירה של סליין לילדים עם DKA הובילה לנורמליזציה מהירה יותר של AG, ו-PCO2 בהשוואה לאלה שקיבלו הזלפה איטית. עם זאת, מטופלים אשר קיבלו הזלפה מהירה של סליין הראו שיעורים גבוהים יותר של חמצת היפרכלורמית.

מקור:

Arleta Rewers, et al. (2021) “Effects of Fluid Rehydration Strategy on Correction of Acidosis and Electrolyte Abnormalities in Children With Diabetic Ketoacidosis”. Diabetes Care, September 2021. Vol. 44, Issue 9, p. 2061-2068. doi.org/10.2337/dc20-3113.

נושאים קשורים:  חמצת קטואצידוטית,  סוכרת,  DKA,  השבת נוזלים,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו