נגיף הקורונה 18.08.2021

הערכת תסמינים לאחר החלמה מקורונה בסולם ®PROMIS

תפקוד חברתי, כאב ועייפות - בעיות התפקוד המשמעותיות כפי שנמדדו באמצעות סולם ההערכה ®PROMIS בקרב מחלימים מקורונה

חוקרים שונים מעריכים כי תסמינים רזידואלים לאחר החלמה ממחלת הקורונה קיימים אצל 10% מאלה שחלו בעקבות זיהום COVID-19. התסמינים שנשארים לאחר החלמה עשויים להימשך שבועות עד חודשים.

החוקרים במחקר זה ביקשו להוסיף תובנות הקשורות להבנת מצבים וממצאים קליניים פוסט-אקוטיים. המטרה העיקרית של החוקרים היתה לתאר את שכיחות הליקויים בעקבות מחלת הקורונה ולאפיין אותם על ידי איסוף נתונים לאחר תחלואת קורונה באמצעות מדד ®PROMIS. הנתונים אשר נאספו שימשו להערכת מצב הבריאות הגופנית, המנטלית, והסוציאלית של המטופלים.

החוקרים ביצעו מחקר חתך וכן השתמשו במאגר נתונים של Mayo Clinic על COVID בכדי להעריך את חומרת התסמינים המתמשכים בקרב 817 מטופלים אשר נמצאו חיוביים לנגיף בין מרץ לספטמבר 2020. הם השתמשו בתוצאות מדד ®PROMIS על מנת לנתח את מצבם הבריאותי של המטופלים 30 יום לאחר ההחלמה. השאלונים אשר נשלחו למשתתפים התמקדו בתלונות עייפות, שינה, יכולת לתפקד חברתית, תפקוד גופני וכאב.

תוצאות המחקר הראו כי בקרב המשתתפים, הליקויים העקביים אשר נמצאו לאחר החלמה מ-19-COVID בשכיחות גבוה אפיינו בעיקר צעירים ( 44 שנים), לבנים (87%), ונשים (61%). בעיות תפקוד כפי שנמדדו באמצעות מדרג ה-®PROMIS אצל מחלימים מקורונה נמצאו משמעותיות בתחומים הבאים: תפקוד חברתי (43.2%), כאב (17.8%), ועייפות (16.2%).

החוקרים סיכמו כי תשובותיהם של המטופלים במדרגי ®PROMIS היו דומות לאלה שתועדו במחקרים אחרים אשר בחנו דיווחי מטופלים על תסמינים. עקב כך, החוקרים המליצו על המשך שימוש במדרגי ®PROMIS לצורך הערכת נתוני התקדמות קלינית אצל מחלימי קורונה.

מקור:

Ravindra Ganesh  et. al (2021) DOI: https://doi.org/10.1177/21501327211030413

נושאים קשורים:  קורונה,  תסמינים,  מחלימים מקורונה,  מחקרים,  נגיף הקורונה
תגובות