תיאור מקרה 10.08.2021

תיאור מקרה: חסימת מעיים עקב אצירת קפסולה לבדיקת המעי הדק

מקרה נדיר של אצירת קפסולה ממושכת שלא אובחנה והביאה לחסימת המעי הדק שישה חודשים לאחר הבדיקה

גיוון אימאג'ינג
קפסולה במעי הדק (מקור: יוטיוב)

אנדוסקופיה של המעי הדק באמצעות קפסולה היא בעלת תפקיד משמעותי במסגרת בדיקה של המעי הדק, והיא מאפשרת לאתר נגעים ניאופלסטיים במידה רבה יותר ובשלב מוקדם יותר ביחס להליכי אבחון אחרים.

כישלון בהפרשת הקפסולה עם הצואה תוך 48 שעות מבליעתה, עלול להוביל לאצירה של הקפסולה במעי, ולהגברת הסיכון לסיבוכים נוספים כגון חסימת מעיים ופרפורציה.

אצירת קפסולה עשויה שלא להתגלות במקרה של מעקב חלקי והיענות נמוכה של המטופל. חסימת מעי דק חריפה שמופיעה חודשים רבים לאחר ביצוע בדיקה אנדוסקופית באמצעות קפסולה היא נדירה ביותר, ועד כה דווח בספרות על מקרים בודדים מסוג זה.

בכתב העת American Journal of Case Reports דיווחו חוקרים על מקרה נדיר של אצירת קפסולה ממושכת שלא אובחנה, והביאה לחסימת המעי הדק שישה חודשים לאחר הבדיקה הראשונית.

במקרה המתואר, אישה בת 82 התייצגה עם כאבי בטן ותסמינים המעידים על חסימת מעיים. בהיסטוריה הרפואית שלה נכללה בדיקת אנדוסקופיה באמצעות קפסולה, עקב אירועים של כאב בטן בששת החודשים שקדמו לקבלתה.

עקב היסטוריה של דמנציה וקושי בניהול מעקב, לא נקבעו באופן ברור תוצאות הבדיקה שעברה המטופלת ולא נערך בירור אודות הפרשת הקפסולה בצואה.

בבדיקות הדמיה התברר כי הקפסולה שלא פונתה היא הגורמת לחסימת המעיים. במסגרת הניתוח התברר כי הקפסולה נכלאה באזור מוצר של המעי הדק, ובוצעה כריתה חלקית של המעי. בבדיקה היסטולוגית זוהתה נוכחות של גידול נוירואנדוקריני.

לסיכום, על מנת לשלול או לאבחן מצב של אצירת קפסולה יש צורך במעקב מתאים, כיוון שזיהוי מאוחר עלול לגרום לסיבוכים מסכני חיים כגון חסימת מעיים מספר חודשים לאחר אנדוסקופיית קפסולה.

מקור:

Symeonidis, NG et al. American Journal of Case Reports. 2021 Jul 24;22:e932419.doi: 10.12659/AJCR.932419

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  מחקרים,  אצירת קפסולה,  מעקב,  היענות,  חסימת מעי
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות