סרטן הריאות 04.08.2021

טכנולוגיה חדשה להתאמת הקרנה עם 4DCBCT לקצב נשימות המטופל

לראשונה: תוצאות השימוש בטכנולוגיה המתאימה הקרנה 4DCBCT לקצב נשימות המטופל בזמן אמת במסגרת טיפול בחולי סרטן ריאות

במאמר שפורסם בכתב העת Radiotherapy & Oncology הציגו חוקרים את תוצאות ההטמעה הראשונה של מכשיר Adaptive 4D cone beam CT (4DCBCT) המתאים את חומרת התמונה (מהירות הסיבוב של מכשיר גנטרי, והקרנת kV) לאות הנשימתי של המטופל בזמן אמת.

Adaptive 4DCBCT שימש במסגרת טיפול בחולי סרטן ריאה על מנת לצמצם את זמן הסריקה ומינון ההדמיה בניסוי ה-ADaptive CT Acquisition for Personal Imaging Thoracic imaging (ADAPT).

טכנולוגיית ה-ADAPT מודדת את אות הנשימה של המטופל בזמן אמת, ועושה שימוש באופטימיזציה מתמטית ובמעגלים חיצוניים המחוברים למאיץ הליניארי על מנת לווסת את מהירות סיבוב הגנטרי ואת קצב הקרנת kV על מנת להביא להפחתה של זמן הסריקה ומינון הקרינה.

עבור כל מטופל, נערכו סריקות ADAPT על שני מקטעי טיפול, ושוחזרו בעזרת אלגוריתם שחזור עם פיצוי תנועה, והושוו לבדיקה העדכנית ביותר של ארבע דקות של 4DCBCT (4DCBCT קונבנציונלי). במאמר שפורסם, דיווחו החוקרים על זמן הסריקה, מינון ההדמיה ואיכות התמונה, של ארבעת החולים הראשונים שנעזרו בשימוש ב-4DCBCT.

החוקרים דיווחו כי מינון ההדמיה של ADAPT הופחת ב-85% וזמני הסריקה היו 73 ± 12 שניות, שייצגו ירידה של 70% בהשוואה לסריקת 4DCBCT המקובלת של 240 שניות. בנוסף, חל שיפור ביחס הניגודיות-רעש שעלה מ-9.2 ± 3.9 תחת שימוש ב-4DCBCT קונבנציונלי ל-11.7 ± 4.1 עם ADAPT.

לסיכום, ניסוי ADAPT מייצג את הפעם הראשונה שבה מהירות סיבוב הגנטרי וההקרנה הותאמו בזמן אמת לשינויים בנשימת המטופל. שימוש בטכנולוגיית ה-ADAPT הביא להפחתת משך זמן הסריקה ומינון ההדמיה של הדמיית 4DCBCT קלינית, מה שעשוי להביא לטיפול קרינתי יעיל ומותאם יותר בחולי סרטן הריאות.

מקור:

O'Brien, RT et al. Radiotherapy and Oncology. 2021 Aug;161:29-34.doi: 10.1016/j.radonc.2021.05.021

נושאים קשורים:  זמן סריקה,  מינון הדמיה,  קצב נשימות,  סרטן ריאות,  הקרנה,  מחקרים
תגובות