טיפול פליאטיבי 02.08.2021

תמונת מצב בבריטניה: טיפול פליאטיבי לחולים עם תחלואה נשימתית ולבבית במצב סופני

במחקר זה נמצא כי תזמון הטיפול הפליאטיבי בקרב חולים סופניים בעקבות מחלות נשימתיות וקרדיאליות טעון שיפור

מחלות לב ומחלות נשימתיות סופניות נפוצות בבריטניה. אנשים עם מצבים סופניים חווים סבל דומה ואף רב מזה אשר חווים מטופלים עם סרטן, אך למרות זאת נמצאים עם סיכוי נמוך יותר לקבל טיפול פליאטיבי על ידי מומחים בתחום. מטרת המחקר היתה לבחון את תפישת מומחים במערכת הבריאות וכן את המצב כיום בתחום הטיפול הפליאטיבי בקרב מטופלים עם מחלה סופנית נשימתית וקרדיאלית.

החוקרים ערכו מחקר איכותני אשר התבסס על ראיונות עומק עם אנשי מקצוע במערכת הבריאות. במחקר השתתפו רופאים וצוות סיעודי מתחום הקרדיולוגיה, רפואת ריאות והטיפול הפליאטיבי באנגליה. המשתתפים כולם היו עם רקע של מעורבות קלינית בטיפול באנשים עם מחלות נשימתיות או קרדיאליות סופניות.

סך הכל 16 אנשי מערכת הבריאות (חמישה מתחום הקרדיולוגיה, חמישה מתחום רפואת ריאות, ושישה מתחום הרפואה הפליאטיבית) השתתפו במחקר. המשתתפים דיווחו על מהלכי מחלה משתנים אצל החולים בתחומים שנבדקו וטענו כי השונות הזו הקשתה על תזמון הטיפול הפליאטיבי אצל החולים. כמו כן, המשתתפים טענו כי התחלת תהליך הטיפול הפליאטיבי היתה מורכבת גם בשל היעדר דיונים מקדימים על תכנון טיפול, אשר לשיטתם נגרם כתוצאה מליקויים בתקשורת ומחסור בזמן ובביטחון עצמי של אנשי הצוות הרפואי. המרואיינים סיפרו על חינוך לקוי במחלקה בנושא וכן מעורבות מוגבלת של מומחים לרפואה פליאטיבית בצוותים מולטידיסיפלינרים.

החוקרים סיכמו כי הטיפול הפליאטיבי לחולים סופניים קרדיאליים ונשימתיים טעון שיפור ויש לקדמו בפן המחקרי והקליני. כמו כן, החוקרים כתבו כי יש לבצע אינטגרציה טובה יותר בעת התכנון המקדים של הטיפול ולקדם מודעות וחינוך רפואי בקרב המטופלים והמטפלים על מנת לאפשר תזמון טוב יותר של טיפול פליאטיבי בקרב חולים אלה.

מקור:

Fairlamb, H.J.  et. al (2021) BMC Palliative Care DOI: https://doi.org/10.1186/s12904-021-00805-3

נושאים קשורים:  מחקרים,  טיפול פליאטיבי,  מחלה סופנית,  חולים קרדיאליים,  חולים נשימתיים
תגובות