סוכרת ומחלות לב 06.06.2021

קצב לב גבוה כמדד המנבא תחלואה לבבית בחולי סוכרת

מחקר שהתפרסם בכתב העת Diabetes Care מצא: קצב לב גבוה הוא מדד מנבא לתחלואה קרדיווסקולרית ואירועי לב וכלי דם קשים בחולי סוכרת ללא גורמי סיכון נוספים

א.ק.ג לבדיקת הפרעת קצב בלב (אילוסטרציה)
א.ק.ג לבדיקת הפרעת קצב לב (אילוסטרציה)

לאנשים עם סוכרת יש קצב לב גבוה במנוחה ביחס לאלה שאינם חולים בסוכרת. מצב זה עלול לנבא תחלואה קרדיווסקולרית (CardioVascular Disease - CVD).

החוקרים השתמשו במידע מתוך מחקר Diabetes Control and Complications Trial/Epidemiology of Diabetes Interventions and Complications (DCCT/EDIC), על מנת לבחון האם טיפול אגרסיבי לעומת טיפול שמרני הצליח לשמור על קצב לב נמוך לאורך זמן.

בנוסף, הם בדקו מהם הפקטורים האחראיים על ההפרש בקצב הלב בין קבוצות ההתערבות השונות ואת ההשפעה של קצב הלב על הסיכון ל-CVD עתידי.

החוקרים עקבו אחר שינויים בקצב הלב של 1,402 נבדקים עם סוכרת סוג 1, לפי בדיקות אק"ג שנתיות אותם ביצעו במשך 22 שנות המעקב של מחקר EDIC.

החוקרים השתמשו במודל ליניארי מעורב על מנת לבחון את השפעות ארוכות הטווח של הטיפול על קצב הלב הממוצע של הנבדקים, במחקר DCCT. החוקרים השתמשו במודל מפגעים פורפורציונלי ע"ש COX על מנת להעריך את ההשפעה של קצב הלב על הסיכון ל-CVD במהלך DCCT/EDIC.

במחקר DCCT,י52% מהנבדקים היו זכרים בגיל ממוצע של 33±7 שנים, החולים בסוכרת מזה 12±5 שנים, עם ריכוז ממוצע של המוגלובין מסוכרר (HbA1C) של 7.4±1.2% בקבוצת הטיפול האינטנסיבי ו-9.1±1.6% בקבוצת הטיפול השמרני. במהלך מחקר EDIC, מצאו כי למטופלים בקבוצת הטיפול האינטנסיבי היה קצב לב נמוך באופן מובהק ביחס לאלה בקבוצת הטיפול השמרני.

במחקר DCCT/EDIC, בעוד ההשפעה של הפער המובהק בקצב הלב הממוצע בין הקבוצות הוחלשה לחלוטין על ידי השפעת ריכוז ההמוגלובין המסוכרר, קצב לב גבוה ניבא תחלואה קרדיווסקולרית ואירועי לב וכלי דם קשים, בלי תלות בגורמי סיכון נוספים.

החוקרים הסיקו כי טיפול אינטנסיבי בסוכרת מצליחה להוריד את קצב הלב הממוצע של הנבדקים, גם לאחר תקופת מעקב ארוכה. הצלחה זו בהפחתת קצב הלב על ידי טיפול אינטנסיבי, נמצא קשור באופן עקבי בהורדת הסיכון לתחלואה לבבית. ניתן לייחס את השפעת ההתערבות במחקר DCCT על קצב הלב, להבדל בהמוגלובין המסוכרר הממוצע לפי DCCT/EDIC.

מקור: 

Sareh Keshavarzi, et al. (2021) “Risk Factors for Longitudinal Resting Heart Rate and Its Associations With Cardiovascular Outcomes in the DCCT/EDIC Study”. Diabetes Care, May 2021. Vol. 44, Issue 5, p. 1125-1132. doi.org/10.2337/dc20-2387

נושאים קשורים:  מחקרים,  סוכרת,  קצב לב,  המוגלובין מסוכרר,  תחלואת לב
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות