סרטן קולורקטלי 11.05.2021

מהי האסטרטגיה המיטבית לטיפול אחזקה קו ראשון בחולים עם סרטן קולורקטלי גרורתי?

החוקרים מסמכים כי ישנם היבטים רבים של הטיפול האחזקתי שטרם בוררו דיים ויש צורך בגיבוש כלים מחקריים מדוייקים אשר ישמשו במחקרים עתידיים

נכון להיום קיימות אסטרטגיות שונות לטיפול אחזקה קו ראשון בחולים עם סרטן קולורקטלי גרורתי (mCRC). למרות שמחקרים קליניים רבים השוו את בין האסטרטגיות השונות חלק ממחקרים אלו תוכננו בצורה שגויה, בחנו תוצאים הטרוגניים, ביצעו שימוש בגודל מדגם לא מספק ואופיינו בפגמים מתודולוגיים אחרים. לפיכך, קשה להסיק מה היא הגישה המיטבית באוכלוסיית חולים זו. במאמר סקירה שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Medicine חוקרים ביקשו לבחון את הממצאים והראיות ממחקרים קליניים אקראיים ולסכם את הידע הקיים בנושא זה.

החוקרים סיכמו כי גם לאחר סקירת הספרות, גיבוש המלצות חד-משמעיות הינו מאתגר ודורש בחינה נוספת אך גיבשו את ההמלצות הבאות:

  • נדמה כי מתן טיפול כימותרפי המשכי (sequential treatment) אינו מוביל לתוצאים טובים יותר מאשר התחלת טיפול כימותרפי כפול (doublet chemotherapy).
  • במידה וניתנת כימותרפיה כפולה, מתן טיפול אינטרמיטננטי אינו פוגע בתוצאים אך כן משפר איכות חיים והינו מועדף על פני טיפול רציף.
  • למרבה הצער, הוספת נוגדנים חד-שבטיים לטיפול האחזקה לא הוכח כמפחית רעילות ותופעות לוואי ללא פגיעה בתוצאי יעילות.

החוקרים סבורים כי יש לגבש כלים מדוייקים אשר ישפרו את המתודולוגיה של מחקרים הבוחנים את טיפול האחזקה המיטבי בחולי mCRC ובאמצעות זאת ניתן יהיה לשפוך אור נוסף על הטיפול המיטבי.

מקור: 

Martín-Richard, M.; Tobeña, M. First-Line Maintenance Treatment in Metastatic Colorectal Cancer (mCRC): Quality and Clinical Benefit Overview. J. Clin. Med. 2021, 10, 470. https://doi.org/10.3390/ jcm10030470

נושאים קשורים:  סרטן קולורקטלי,  כימותרפיה,  נוגדנים,  טיפול אחזקה,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות