תיאור מקרה 11.05.2021

תיאור מקרה: תסמונת טקטסובו כסיבוך של טיפול בסרטן שלפוחית השתן

הופעת תסמונת טקטסובו בחולי סרטן עלולה לדחות את הטיפולים הכימותרפיים הבאים ולהרע את הפרוגנוזה של החולים

תסמונת טקטסובו עלולה להיות קשה לאבחון בחולים אונקולוגים והופעתה יכולה לגרום לדחיית טיפול והרעת הפרוגנוזה של החולים. הסיבות העיקריות לתסמונת טקטסובו בחולים אונקולוגיים הן לחץ סביב אבחנת הסרטן והטיפול בו, כאבים במהלך המחלה, סיבוכים פרה-נאופלסטיים וסיבוכים של הטיפולים השונים.

בתיאור מקרה שפורסם בכתב העת American Journal of Case Reports מפורט מקרה של אישה בת 62 אשר סבלה מהשמנת יתר והתייצגה עם שלושה ימים של כאבים בחזה. האישה אושפזה בחשד לתסמונת כלילית חריפה למרות רזולוציה של הכאבים בהגעתה לבית החולים.

שישה חדשים טרם לפנייתה היא אובחנה עם סרטן שלפוחית השתן עם התמיינות High Grade. חמישה חודשים טרם הופעת הכאבים בחזה המטופלת עברה כריתה חשמלית של הגידול דרך השופכה, טופלה עם גמציטבין וציספלטין והיתה מועמדת לטיפול כימי נוסף.

בבירור שנעשה למטופלת בקבלתה התגלה היפוך גלי T בלידים הקדמיים והלטרליים בבדיקת אק"ג אשר לוו בעליית טרופונין ו-BNP. לאחר מכן היא עברה צנתור שהדגים שינויים טרשתיים מינימליים. בדיקת אקו-לב הדגימה אקינזיס של האפקס, של החלקים האפיקליים והאמצעיים של החדר הקדמי ומקטע פליטה של 38%.

בהתאם לממצאים אלה האישה אובחנה עם תסמונת טקטסובו. בדיקות אק"ג שבוצעו בהמשך הדגימו העמקה של גלי ה-T, פעימות חדריות מוקדמות והארכת מקטע QTc ל-528 מילישניות. בהמשך, אקו-לב חוזר הדגים שיפור בתפקוד הסיסטולי של חדר שמאל עם עליית מקטע פליטה ל-47%. ביום הרביעי לאשפוז המטופלת שוחררה והופנתה לטיפול אונקולוגי.

החוקרים מסכמים כי קשה לאבחן תסמונת טקטסובו בייחוד בנוכחות לזיות טרשתיות בעורקים הכליליים. בחולי סרטן, הופעת התסמונת יכולה לדחות את הטיפולים הכימותרפיים הבאים ולהרע את הפרוגנוזה של החולים.

מקור: 

Zalewska-Adamiec, M. et al.  (2021) Am J Case Rep 2021; Am J Case Rep 2021  22:e930090

נושאים קשורים:  תסמונת טקטסובו,  כאבים בחזה,  סרטן שלפוחית,  תיאור מקרה,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו