נגיף הקורונה 28.02.2021

האם הדבקה בנגיף הקורונה מעלה סיכון להידבקויות נוספות באשפוז?

החוקרים בדקו את הסיכון להידבקות במחלה שניתנת לזיהוי בדם במסגרת אשפוז בטיפול נמרץ בקרב מטופלים הסובלים ממחלה קשה בעקבות הידבקות בקורונה

החוקרים בדקו את הסיכון להידבקות במחלה שניתנת לזיהוי בדם במסגרת האשפוז במחלקה לטיפול נמרץ אצל מטופלים הסובלים ממחלה קשה בעקבות הידבקות בנגיף הקורונה, covid-19, בהשוואה למטופלים שלא נדבקו בנגיף. כמו כן בוצעה אנליזה משנית כדי להסביר את התוצאות שהתקבלו.

המחקר בוצע על מקרים שהותאמו לקבוצות, בהתבסס על מידע שנאסף ממטופלים רבים המאושפזים במחלקה לטיפול נמרץ בצרפת. החוקרים התאימו בין חולים שסבלו ממחלה קשה בעקבות הדבקות מנגיף הקורונה לבין מטופלים דומים שלא נדבקו בו.

הידבקות במחלה הנישאת בדם במסגרת האשפוז במחלקה לטיפול נמרץ הוגדרה ככזו אם היא התפרצה יותר מ-48 שעות לאחר הקבלה. החוקרים העריכו את ההשפעה של הדבקה ב-covid-19  על ההסתברות לפתח מחלה הנישאת בדם בעקבות הדבקה שהתרחשה במחלקה לטיפול נמרץ.

החוקרים זיהו 321 מטופלים שנדבקו בקורונה והתאימו להם 1,029 מקרי בקרה בשש מחלקות לטיפול נמרץ. מתוך מטופלים אלה נבחרו 235 מטופלים שנדבקו בקורונה ולהם הותאמו 235 מטופלים שלא נדבקו בנגיף. בקבוצת המטופלים החיובית לקורונה נצפו 35 (14.9%) מקרים של הדבקה במחלות הנישאות בדם, בהשוואה לקבוצה השלילית לנגיף, בה נצפו 8 (3.4%) מקרים של הדבקה.

נראה שההידבקות בקבוצה החיובית ל-covid-19 היתה ממקור לא ידוע בשיעור רב יותר (47.4%). מטופלים חיוביים לנגיף היו בעלי הסתברות גבוהה יותר לפתח מחלות נישאות בדם בעקבות הדבקה במסגרת האשפוז במחלקה לטיפול נמרץ, במיוחד שבעה ימים לאחר הקבלה. החוקרים הראו כי מטופלים חיוביים לקורונה הם בעלי סיכון יומי מוגבר להידבק, במיוחד אלה המקבלים טיפול בטוקיליזומאב ובאנקינרה, אך לא בקורטיקוסטרואידים.

החוקרים הסיקו כי הסיכון להדבקה במסגרת האשפוז במחלקה לטיפול נמרץ היה גבוה יותר במטופלים חיוביים לנגיף הקורונה בהשוואה למטופלים שליליים לנגיף לאחר שבעה ימי אשפוז. כמו כן הם הוסיפו כי מטופלים החיוביים לקורונה ומטופלים בטוקיליזומאב ובאנקינרה הם בעלי סיכון מוגבר להדבקה.

מקור: 

Buetti, N., Ruckly, S., de Montmollin, E. et al. COVID-19 increased the risk of ICU-acquired bloodstream infections: a case–cohort study from the multicentric OUTCOMEREA network. Intensive Care Med 47, 180–187 (2021). https://doi.org/10.1007/s00134-021-06346-w

נושאים קשורים:  מחקרים,  טיפול נמרץ,  אשפוז,  הידבקות באשפוז,  Covid-19
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות