דמנציה 21.01.2021

אפשרויות טיפול בנשים מבוגרות עם סרטן שד נתיח וירידה קוגניטיבית

מחקר זה מצא כי לליקוי קוגניטיבי יש חלק משמעותי בהחלטה כיצד לטפל בנשים מבוגרות עם סרטן שד, ויש לבחון גישות מותאמות לכך בנשים אלו

אבחנה של סרטן השד ביחד עם דמנציה עשויה להפוך את הטיפול למאתגר יותר ולהשפיע באופן משמעותי על התוצאים האונקולוגים. מטרת מחקר זה הייתה לבחון את תוצאי הטיפול על נשים מבוגרות עם לקות קוגניטיבית קיימת וסרטן שד ראשוני.

מחקר פרוספקטיבי רב-מרכזי זה, נעשה בבריטניה בקרב נשים בגיל 70 ומעלה עם סרטן שד הניתן לניתוח ראשוני. מטופלות עם וללא ליקוי קוגניטיבי הושוו בכדי להעריך את ההבדלים בתוצאי הטיפול וההישרדות.

בסך הכל, גויסו למחקר 3,416 נשים בין השנים 2013 לשנת 2018. מתוכן 478 (14%) קיבלו אבחנה של דמנציה או ליקוי קוגניטיבי שחולק לתת קבוצות של קל, בינוני וקשה. עד 85% מהנשים עם קוגניציה תקינה עברו ניתוח לעומת 74%, 61% ו-40% עם ליקוי קל, בינוני וקשה, בהתאמה (רמת מובהקות 0.001). בקרב נשים בסיכון גבוה יותר להישנות, כימותרפיה ניתנה ל-25% מהנשים עם תפקוד קוגנטיבי רגיל בהשוואה ל-20%, 22% ו-12% בקבוצות התפקוד הלקוי באופן קל, בינוני וקשה, בהתאמה (רמת מובהקות 0.222). השימוש ברדיותרפיה היה דומה בתתי-הקבוצות. למרות שמטופלות עם ליקוי קוגניטיבי היו בעלות הישרדות כוללת קצרה יותר (יחס סיכון 2.1; רווח בר-סמך 95%, 1.77-2.5; רמת מובהקות קטנה מ-0.001), לא היו הבדלים מובהקים סטטיסטית בהישרדות ספציפית לסרטן השד או הישרדות ללא התקדמות.

נראה שלליקוי קוגניטיבי יש חלק משמעותי בהחלטה כיצד לטפל בנשים מבוגרות עם סרטן השד. טיפול סטנדרטי עשוי להיות טיפול יתר אצל חלק מהנשים עם דמנציה קשה ויש לבחון היטב גישה מותאמת יותר בקרב נשים אלו.

מקור: 

Martin C. Et al. (2020) Journal of Geriatric Oncology: published online

נושאים קשורים:  דמנציה,  ירידה קוגנטיבית,  סרטן השד,  כימותרפיה,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך