סרטן הערמונית 07.01.2021

מדד PI-RADS כמנבא להתקדמות הגידול בסרטן הערמונית

מחקר זה מצא כי מדד PI-RADS יכול לשמש ככלי לחיזוי התקדמות שלילית של סרטן הערמונית בגברים הנמצאים במעקב פעיל

מחקר זה אסף מידע אודות הסימנים הקליניים ותוצאות ההדמיה של מטופלים במעקב רפואי פעיל, שעשויים לשפר את ריבוד הסיכון שלהם.

המחקר אסף מידע מנבדקים החל מיולי 2007 ועד ינואר 2020, שהופנו למוסד לסרטן הערמונית ונותרו במעקב פעיל. הגברים עברו הדמיית תהודה מגנטית רב פרמטרית עם כניסתם לפרוטוקול המעקב הפעיל. במהלך המעקב תועדו נתוני דמוגרפיים ונתוני הדמיה בסיסיים. לאחר מכן, נאספו תוצאים נוספים של המטופלים, במיוחד התקדמות למחלתGleason Grade Group  מדרגה 3 ומעלה.

מבין הגברים שהועברו למעקב פעיל 344 תועדו לפחות בציון 1 במדד PI-RADS. לאלה עם נגע בדרגה 5 במדד PI-RADS,י33% (17/51) התקדמו ל-GG3 ומעלה במעקב פעיל עם זמן חציוני של 31 חודשים.

כאשר משווים את זמני ההישרדות ללא התקדמות ושיעורי ההתקדמות בכל קטגוריה, נמצא כי מדד PI-RADS קשור להתקדמות ל-GG3 ומעלה במעקב פעיל (רמת מובהקות קטנה מ-0.01). בניתוח חד משתני, גורמים הקשורים להתקדמות כללו נגע בדרגה 5 במדד PI-RADS, צפיפות אנטיגן ספציפית לערמונית (PSA) וגודל הנגע הגדול ביותר. בניתוח רב משתני, רק קטגוריית PI-RADS של 5 וצפיפות PSA נקשרו להתקדמות הגידול במעקב פעיל.

ניתן להשתמש במדד PI-RADS ב-MRI מרובת-משתנים במהלך תחילת מעקב פעיל כדי לחזות את התקדמות הסרטן ל-GG3 ומעלה. מידע זה, יחד עם נתונים קליניים אחרים, יכולים לסייע טוב יותר לאורולוגים בזיהוי וניהול חולים המתאימים למעקב פעיל.

מקור:

Wang A. Z. Et al. (2020) Journal of Urology: 204(6) 1229-1235

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן הערמונית,  תהודה מגנטית,  אנטיגן
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות