דלקת ריאות 14.04.2020

טיפול משולב עם מקרולידים במאושפזים עם דלקת ריאות נרכשת בקהילה

במחקר פותחה גישה מותאמת אישית בטכניקת למידת מכונהלקבלת החלטה על טיפול עם מקרוליד במטופלים עם דלקת ריאות הנרכשת בקהילה

דלקת ריאות (אילוסטרציה)
דלקת ריאות (אילוסטרציה)

התפקיד של טיפול משולב עם מקרוליד/בטא-לקטם, בדלקת ריאות הנרכשת בקהילה בדרגת חומרה בינונית עד נמוכה, הינו נושא שנוי במחלוקת. מקרודלידים מרחיבים את הכיסוי לפתוגנים א-טיפיים ומורידים את הדלקת ברקמת הריאה, אך עם זאת נמצאו קשורים לרעילות קרדיווסקולרית ותגובות בין-תרופתיות.

במסגרת מחקר שנערך פותח עץ החלטה (decision tree) המבוסס על פרמטרים אטיולוגיים וקליניים, פרמטרים זמינים ex ante, שמטרתו לסייע בהחלטה מותאמת אישית בעד או נגד טיפול עם מקרולידים. תוך התחשבות בתוצא הקליני של כל מטופל ומטופל בנפרד.

במסגרת המחקר הופעלה טכניקה של למידת מכונה (machine learning) בסכמה של אימות-צולב (cross-validation), המבוססת על בחירה מאוזנת היטב של 4,898 מטופלים. המטופלים נבחרו לאחר התאמה לפי propensity score לנתונים שהיו זמינים בעת הקבלה לבית החולים, של 6,440 מטופלים מאושפזים בדרגת חומרה מתונה (לא מטופלים של טיפול נמרץ). נתוני המטופלים נלקחו ממחקר תצפיתי פרוספקטיבי, רב-ארצי, שנקרא CAPNETZ. מטרת המחקר הייתה לשפר את התוצא הראשוני של שרידות, במהלך 180 ימים.

נבנה עץ החלטה פשוט של מאפייני מטופלים. המאפיינים כללו תחלואה נלווית כרונית קרדיווסקולרית או נשימתית, כמו גם ספירת תאי דם לבנים בהפרשות מדרכי הנשימה כפי שנצפתה בזמן ההרשמה.

ספציפית נמצא כי מטופלים ללא תחלואה נלווית קרדיווסקולרית או מטופלים עם תחלואה נלווית נשימתית וספירת תאי דם לבנים מוגברת בהפרשות הנשימתיות, יכולים להרוויח מטיפול עם מקרוליד. במטופלים שזוהה כי טופלו עם היענות לפי המלצות הטיפול של המחקר, נמצא שיעור תמותה נמוך יותר של 27% (יחס סיכויים 1.83; רווח בר-סמך 95% 1.48-2.27; P<0.001). זאת בהשוואה לסטנדרט הטיפול המקובל.

מסקנת החוקרים היתה כי טיפול מספק עם מקרוליד שעוקב אחרי חוקיות פשוטה, יכול להוביל להפחתה משמעותית בתמותה מדלקת ריאות הנרכשת בקהילה. מחקר רנדומלי מבוקר נדרש על מנת לאמת תוצאות אלו, לפני הטמעת השימוש בחוקיות שהתקבלה בשגרה הקלינית.

מקור:

König R. et al. (2019) European Respiratory Journal. 54, 1900824

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת ריאות הנרכשת בקהילה,  תמותה,  מקרוליד,  אנטיביוטיקה,  למידת מכונה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות