סרטן השד 23.02.2020

נשים עם רמת השכלה גבוהה נמצאו בסיכון גבוה משמעותית להתפתחות סרטן השד

במחקר מיפן נמצא כי רמת השכלה גבוהה יכולה להיות קשורה לסיכון מוגבר להתפתחות סרטן השד, אך קשר זה מתווך על ידי שימוש באלכוהול, גיל תחילת מנופאוזה מאוחר ושימוש בטיפול הורמונלי

חוקרים יפנים פרסמו החודש עבודת מחקר שמטרתה לבחון את הקשר בין רמת השכלה לשכיחות סרטן השד.

המחקר בוצע באמצעות מטה-אנליזה של מחקרי קוהורט. מחקרים רלוונטיים זוהו על ידי חיפוש בבסיסי נתונים של PubMed, Web of Science ו-Scopus ב-10 ביוני 2018. כמו כן, נבדקו רשימות הביבליוגרפיה מהמאמרים שהושגו בחיפוש הראשוני. החוקרים כללו מחקרי קוהורט שדיווחו על מדד 'סיכון יחסי' עבור הקשר בין רמת השכלה לשכיחות סרטן השד.

מחברי הסקירה מדווחים על סך של 18 מחקרי קוהורט, הכוללים יחד יותר מ-10 מיליון נשים. בהשוואה לנשים עם השכלה נמוכה, נשים עם רמת השכלה גבוהה היו בסיכון גבוה משמעותית להתפתחות סרטן השד (סיכון יחסי איחוד 1.22 [95% CI,י1.14-1.30]).

התוצאות לא היו שונות גם בחלוקה לפי אזור המחקר או קבוצת ההתייחסות. הקשר נותר מובהק סטטיסטית ומשמעותי קלינית גם לאחר התאמת גיל בלידה ראשונה ומצב אישי (זוגיות), אך הקשר נחלש וכבר לא היה מובהק סטטיסטית כאשר הניתוח הסטטיסטי הוגבל למחקרים שערכו התאמה השוואתית לשימוש באלכוהול, התאמה למצב גיל המעבר והתאמה לשימוש בטיפול הורמונלי.

החוקרים מסיקים מתוצאות אלו כי רמת השכלה גבוהה יכולה להיות קשורה לסיכון מוגבר להתפתחות סרטן השד, אך מדגישים כי קשר זה מתווך על ידי גורמים אחרים כמו שימוש באלכוהול, גיל תחילת מנופאוזה מאוחר ושימוש בטיפול הורמונלי, שנמצאים כולם בשכיחות גבוהה בקרב נשים אלו.

מקור:

Dong, Jia-Yi, and Li-Qiang Qin. "Education level and breast cancer incidence: a meta-analysis of cohort studies." Menopause 27, no. 1 (2020): 113-118. (2019)

נושאים קשורים:  מחקרים,  גיל המעבר,  סרטן השד,  אלכוהול,  טיפול הורמונלי
מאמרים נוספים שיעניינו אותך