אי ספיקת לב 05.01.2020

האפקט של מוקובויטו, תרופת קמפו יפנית, על סימפטומים של אי ספיקת לב חריפה

מתן פומי של מוקובויטו שיפר משמעותית את התסמינים הקשורים לאי ספיקת לב חריפה | ייתכן כי התצפיות במחקר זה עשויות לספק בסיס לאסטרטגיה טיפולית חדשה בחולים אלה

על אף שקיים טיפול סטנדרטי לאי ספיקת לב, עדיין קיים אתגר בהקלת התסמינים הקשורים לאי ספיקת לב אצל חלק מהמטופלים. תרופות קמפו  - שיטת טיפול אלטרנטיבית יפנית המבוססת על צמחי מרפא - שימשו לטיפול במחלות שונות; עם זאת, לא ברור אם הן יעילות כטיפול באי ספיקת לב.

מאמר זה מתאר ניסוי פרוספקטיבי, אקראי ומבוקר, כדי לבדוק האם הוספת מוקובויטו (Mokuboito), תרופת קמפו, השפיעה על תסמינים ופרמטרים אחרים בחולים המאושפזים עם אי ספיקת לב חריפה (Acute decompensated heart failure – ADHF) בהשוואה לטיפול סטנדרטי בלבד.

במחקר השתתפו 40 מטופלים, שהוקצו באופן אקראי לקבוצה S (טיפול סטנדרטי בלבד) או לקבוצה M (מתן פומי של מוקובויטו בנוסף לטיפול הסטנדרטי). התוצא העיקרי הוגדר כשינוי במצב הקליני הכללי, בהתבסס על סולם אנלוגי חזותי (visual analog scale – VAS) בין נקודת הבסיס לבין יום 10 או יום השחרור (אם היה מוקדם יותר).

הירידה בציון ה-VAS היתה גדולה משמעותית בקבוצה M לעומת קבוצה Sי
(p= 0.001). לא היו הבדלים בין הקבוצות מבחינת השינויים בנקודות הסיום המשניות שכללו משקל גוף, בצקת פריפריאלית, פרמטרים ביוכימיים ואקו לב. אם זאת, רוחב חדר שמאל בסוף הדיאסטולה (left ventricular end-diastolic diameter) ורמות הבילירובין בסרום הופחתו באופן משמעותי בקבוצה M אך לא בקבוצה השנייה  (p = 0.038; 0.002, בהתאמה), מה שמרמז שמוקובויטו עשוי להוריד את גודש האיברים ואת ה-Preload הלבבי.

לסיכום, מתן פומי של מוקובויטו שיפר משמעותית את התסמינים הקשורים ל-ADHF וייתכן כי  התצפיות במחקר זה עשויות לספק בסיס לאסטרטגיה טיפולית חדשה בחולים המאושפזים עם ADHF.

מקור: 

Kim B. S. et al. (2019) Journal of Cardiology

נושאים קשורים:  מוקובויטו,  אי ספיקת לב חריפה,  אסטרטגיה טיפולית,  מחקרים,  צמחי מרפא
תגובות