כאב 25.09.2019

היתרונות הפוטנציאליים של פלמיטו-אתנולאמיד בפליאציה

מעט מאוד ידוע על הפרמקוקינטיקה של פלמיטו-אתנולאמיד המוכר כבעל ערך תזונתי. כעת, קבוצת חוקרים בארה"ב פרסמו סקירה על איכויותיו הפליאטיביות של חומר זה

כאב (צילום: אילוסטרציה)
כאב (צילום: אילוסטרציה)

פלמיטו-אתנולאמיד (Palmitoylethanolamide - PEA) הוא אנדוקאנבינואיד בעלים ערכים תזונתיים ​​שהתגלה באופן רטרוספקטיבי גם בחלמוני ביצה בהאכלת ילדים עניים עם דלקות סטרפטוקוקליות כחומר מנע לקדחת שגרונית. בנוסף, מחקרים מאוחרים יותר מצאו כי מתן החומר יכול לשנות את מהלך השפעת. אולם,  מעט מאוד ידוע על הפרמקוקינטיקה של חומר זה. כעת, קבוצת חוקרים מ-Geisinger Health System בארה"ב פרסמו סקירה על איכויות הפליאטיביות של חומר זה.

מחברי הסקירה מסבירים כי פלמיטו-אתנולאמיד מתמקד בקולטנים קנאבינואידים לא קלאסיים ולא מפעיל את הרצפטורים CB1 ו-CB2. פלמיטיטו-אתנולאמיד יכול להפעיל בעקיפין את הקולטנים לקנאבינואידים קלאסיים רק על ידי אפקט הפמליה.

מבחינת היעילות החוקרים מתארים כי יש מספר משמעותי של ניסויים פרוספקטיביים ואקראיים המדגימים את ההשפעות לשיכוך כאבים של חומר PEA. יש עדויות פחותות לתועלת בקרב חולים עם תסמינים שאינם כאבים הקשורים לדיכאון, למחלת פרקינסון, לשבץ ולאוטיזם.

החוקרים מציינים אף כי אין דיווחים על אינטראקציות בין תרופות ומעט מאוד דיווחו על תופעות לוואי של PEA.

החוקרים מדגישים כי שבשלב זה יש צורך במחקר נוסף כדי להגדיר את היתרונות הפליאטיביים ל-PEA מאחר שאלה עדין לא הודגמו במחקר קליני מהודק.

מקור:

Davis, Mellar P., Bertrand Behm, Zankhana Mehta, and Carlos Fernandez. "The Potential Benefits of Palmitoylethanolamide in Palliation: A Qualitative Systematic Review." American Journal of Hospice and Palliative Medicine® (2019): 1049909119850807.

נושאים קשורים:  רפואה פליאטיבית,  מחלות סופניות,  אופיואידים,  פלמיטו-אתנולאמיד,  רפואת כאב,  טיפול בכאב,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו