טלפסט 11.10.2018

טיפול מיטבי בנזלת אלרגית בינונית-קשה

על יעילות הטיפול המשולב בנזלת אלרגית: תרסיס סטרואידלי מקומי (סטרונאז) ואנטי-היסטמין פומי (טלפסט)

נזלת אלרגית הינה מחלה המתווכת על ידי האימונוגלובולין E ונגרמת על ידי חשיפה לאלרגנים כדוגמת קרדית אבק הבית, חרקים, עובש וצמחים שונים. תסמיני נזלת אלרגית כוללים נזלת, גרד וגודש אפי ועלולים לפגוע באיכות החיים ובכלל זה פגיעה בחוש הריח, עייפות כרונית ופגיעה בתפקוד קוגניטיבי (1). יתרה מכך, בעשורים האחרונים נמצא קשר בין נזלת אלרגית כרונית לאסתמה ומטופלים רבים סובלים משתי המחלות.

קורטיקוסטרואידים אינטרה-נאזליים הם אבן יסוד בטיפול בנזלת אלרגית (1). הם פועלים על ידי הפחתת הפעילות של תאי מערכת החיסון ועל ידי עיכוב של שחרור ציטוקינים ומפחיתים תסמינים של נזלת, התעטשות, גרד אפי ותסמינים עיניים (1). תחילת הפעולה שלהם מתרחשת תוך פחות מ-30 דקות והם מגיעים לשיא פעולתם לאחר מספר שעות או ימים. מחקרים רבים הדגימו כי טיפול זה הינו יעיל ביותר ואינו כרוך בדיכוי של ציר ההיפותלמוס-אדרנל.

היסטמין הוא המתווך הנחקר ביותר המעורב בתגובה אלרגית. היסטמין מוביל להרפיית שריר חלק, הפרשת ריר, הגדלת החדירות של כלי דם וגירוי עצבים סנסוריים ובכך למעשה גורם לתסמינים של נזלת אלרגית. בשונה מהתרופות הראשונות שפותחו על מנת לדכא שחרור היסטמין, תרופות אנטי-היסטמיניות מדור שני הן בעלות פרופיל בטיחות משופר מאחר שהן אינן חוצות את מחסום הדם-מוח ואינן גורמות לסדציה. תחילת הפעולה של אנטי-היסטמינים מתרחשת תוך 15-30 דקות והם בטוחים לשימוש בילדים מעל גיל שתיים-עשרה (1).

על פי ההנחיות הקליניות של איגוד רופאי אף-אוזן-גרון בישראל ובהתאם להמלצות של האיגוד הישראלי לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית והחוג לרינולוגיה, מומלץ לטפל במחלה קלה עם תסמינים המופיעים לסירוגין באמצעות אנטי-היסטמינים נאזליים או פומיים, בעוד שמחלה בינונית-קשה המשפיעה על איכות החיים צריכה להיות מטופלת על ידי תרסיס סטרואידלי מקומי לאף או אנטי-היסטמין פומי או משלב של שתי תרופות אלו (2). יתרה מכך, ה-International Primary Care Respiratory Group;יBritish Society for Allergy and ClinicalיImmunology וה-American Academy of Allergy, Ashtma and Immunology ממליצים כי במקרה של תסמינים קשים ומתמשכים, יש לטפל בשילוב של תרסיס סטרואידלי מקומי לאף ואנטי-היסטמין פומי (1).

חברת סנופי היא היחידה בישראל המשווקת גם תרסיס סטרואידלי מקומי (סטרונאז-triamcinolone acetonide) וגם אנטי-היסטמין פומי (טלפסט-Fexofenadine HCL).

מקורות: 

  1. Fam. Physician. 2015;92(11):985
  2. נזלת אלרגית – קווים מנחים קליניים, 2010, האיגוד הישראלי לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית והחוג לרינולוגיה – איגוד רופאי אף אוזן וגרון ומנתחי ראש וצוואר
נושאים קשורים:  טלפסט,  סטרונאז,  נזלת אלרגית,  תסמינים,  טיפול,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך