סטימולנטים 25.06.2018

הפרעת קשב המופיעה לראשונה בגיל המאוחר

האם הפרעת קשב יכולה להופיע לראשונה בגיל מאוחר? חשיבות האבחון המלא והמדויק

בני נוער ומבוגרים צעירים ללא היסטוריה של הפרעת קשב (ADHD) בילדות מגיעים לעתים קרובות למרפאות בחיפוש אחרי סטימולנטים עבור תסמיני ADHD שהופיעו בגיל מאוחר. מחקרי עוקבה שבוצעו לאחרונה תומכים ברעיון של הפרעת קשב המופיעה לראשונה בגיל המאוחר. אולם, מחקרים אלה מוגבלים כיוון שהם מסתמכים על שאלוני סקירה לצורך הערכת ADHD, לא מתחשבים בסיבות אחרות לתסמינים או לא מתייחסים להיסטוריה פסיכיאטרית מלאה. כותבי המאמר התייחסו למגבלות אלו על ידי הערכת קבוצת הביקורת הנורמטיבית של של מחקר ה-Multimodal Treatment Study of ADHD.

במחקר השתתפו 239 נבדקים ללא אבחנת ADHD בילדות. נבדקים אלו עברו שמונה הערכות מתחילת המחקר (גיל ממוצע 9.89 שנים) ועד הבגרות הצעירה (גיל ממוצע 24.40 שנים). הליכי האבחון כללו דיווחים על ידי הורים, מורים ודיווחים עצמיים של תסמיני ADHD, הפרעה תפקודית, שימוש בחומרים, והפרעות נפשיות אחרות. בוצעה התחשבות בהקשר ותזמון התסמינים.

החוקרים מצאו כי כ-95% מהמשתתפים אשר נמצאו סובלים מהפרעת קשב על פי שאלוני תסמינים, לא ענו על הקריטריונים של אבחנת ADHD שהחלה בגיל המאוחר. בקרב משתתפים עם תסמיני ADHD בגיל המאוחר והפרעה תפקודית, הסיבה הנפוצה ביותר להחרגה היתה תסמינים או פגיעה בתפקוד אשר התרחשו בהקשר של שימוש כבד בחומרים אסורים. רוב המקרים של ADHD שהחלה בגיל המאוחר התחילו בגיל ההתבגרות עם התייצגות מוגבלת. לא נמצאה עדות ל-ADHD שהחלה בגיל מבוגר אשר לא היתה קשורה ברקע פסיכיאטרי מורכב.

מסקנת החוקרים היא כי יתכן כי אנשים המחפשים טיפול להפרעת קשב שהחלה בגיל המבוגר, ללא היסטוריה של הפרעת קשב בילדות הם מקרים מובהקים. עם זאת, לעתים קרובות יותר, התסמינים מייצגים שינויים קוגניטיביים שאינם גורמים לפגיעה תפקודית, תחלואה נלווית פסיכיאטרית או השפעה קוגניטיבית של חומרים אסורים. מקרים של אבחנה חיובית כוזבת של הפרעת קשב שהחלה בגיל המבוגר הם נפוצים אם לא מבוצעת הערכה זהירה. הרופאים המטפלים צריכים להעריך פגיעה תפקודית, רקע פסיכיאטרי ושימוש בחומרים לפני טיפול במקרים פוטנציאליים של ADHD שהחלה בגיל המבוגר ללא היסטוריה של הפרעת קשב בגיל הצעיר יותר.

מקור:

Am J Psychiatry. 2018 Feb 1;175(2):140-149. doi: 10.1176/appi.ajp.2017.17030298. Epub 2017 Oct 20.

נושאים קשורים:  סטימולנטים,  ADHD,  גיל מבוגר,  שימוש בחומרים,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות