מחקרים 13.07.2016

עוד לפני הצנתור: זיהוי אלקטרוקרדיוגרפי של עורק חסום בSTEMI

חוקרים מסין פיתחו אלגוריתם אלקטרוקרדיוגרפי באמצעותו ניתן לאבחן בדיוק רב, ליד מיטת החולה, את מקור החסימה הכלילית בקרב חולים הלוקים בSTEMI תחתון

זיהוי אלקטרוקרדיוגרפי של העורק הכלילי החסום באוטם שרירי הלב עם הרמת המקטע (ST (STEMI  מבוסס בדרך כלל על מיקום החיבורים הפתולוגיים, אולם שיטה זו לא תמיד מדויקת. חוקרים מאוניברסיטת ז'יאן בסין ניסו לפתח ולתקף אלגוריתם חדש ומהימן יותר לזיהוי העורק האחראי על סמך בחינה של 11 קריטריונים אלקטרוקרדיוגרפיים מוכרים ושלושה שהוצעו על ידי החוקרים עצמם. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת The American Journal of Emergency Medicine.

החוקרים ניתחו סמנים אלקטרוקרדיוגרפיים של 194 חולים עוקבים עם תמונה קלינית של  STEMI בקיר התחתון של שריר הלב והצליבו את התוצאות עם ממצאים אנגיוגרפיים שהתקבלו בצנתור הטיפולי. עוקבה בת 80 חולים נוספים שימשה לתיקוף האלגוריתם.

לאחר ניפוי סמנים שהתגלו כלא מהימנים החוקרים גיבשו אלגוריתם שהושתת על שלושה מאפיינים אלקטרוקרדיוגרפיים: 1) יחס בין עליות המקטע ST בחיבור II וחיבור IIIי, 2) יחס בין צניחות המקטע ST בחיבור I ו  AVLי 3) שינויי ST בחיבור I. שימוש באלגוריתם ניבא את אתר החסימה הכלילית בקרב 192 מ194 החולים (קרוב ל99%). בעוקבת התיקוף הרגישות והסגוליות של האלגורית בניבוי הצרות בעורק כלילי ימני עמדו על 100% ו89%, ובניבוי חסימה בעורק השמאלי העוקף left circumflex artery על 89% ו 100%, בהתאמה.

החוקרים מסכמים כי באמצעות אלגוריתם פרי פיתוחם ניתן לאבחן בדיוק רב, ליד מיטת החולה, את מקור החסימה הכלילית בקרב חולים הלוקים בSTEMI  תחתון ולנתב החלטות קליניות עוד לפני ההתערבות הפולשנית.

מקור:

New ST-segment algorithms to determine culprit artery location in acute inferior myocardial infarction
Huang, Xin et al. The American Journal of Emergency Medicine, Volume 0 , Issue 0.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  אלקטרוקרדיוגרפיה,  STEMI,  אוטם שריר הלב עם עליית ST,  תסמונות כלילית חדה,  מחלת לב איסכמית,  ECG
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות