מחקרים 15.10.2015

סיבוכים בתר ניתוחיים של כריתת שקדים בילדים והקשר לדום נשימה בשינה – סקירת ספרות

ממטה אנליזה עולה כי הסיכון לסיבוכים נשימתיים לאחר כריתת שקדים גבוה פי חמישה בקרב ילדים הסובלים מדום נשימה בשינה, מנגד דימום שכיח פחות בקבוצה זו

סיבוכים לאחר ניתוח לכריתת שקדים ושקד שלישי (אדנוטונסילקטומיה) בילדים מוכרים היטב ונבדקו במחקרים רבים לאורך השנים. עם זאת פרופיל סיבוכים בקרב ילדים הסובלים מדום נשימה בשינה טרם נבחן לעומקו. צוות חוקרים בינלאומי יזם מטה אנליזה ממצה של מחקרים העוסקים בנושא במטרה למפות את הסיבוכים הבתר ניתוחיים השכיחים של כריתת שקדים ובאופן ממוקד לענות על השאלה האם פרופיל הסיבוכים בקרב ילדים הסובלים מדום נשימה בשינה הינו ייחודי או דומה לזה של הילדים הבריאים. ממצאי החוקרים פורסמו לאחרונה בכתב העת PEDIATRICS.

החוקרים סקרו מאגרי מידע רפואיים מובילים. איתור, בחינה והצלבה של המחקרים בוצעו על ידי שני חוקרים בלתי תלויים, רוב העבודות היו רטרוספקטיביות והסתמכו על נתונים מגליונות רפואיים. החוקרים איתרו 1,254 עבודות רלוונטיות, מתוכן רק 23 מחקרים עמדו בתנאי ההכללה.
ניתוח התוצאות מגלה כי הסיבוך הראשון בשכיחותו היה מצוקה נשימתית (9.4%) ואחריו בפער ניכר דימום (2.6%). ארבע עבודות בחנו סיבוכים בתר ניתוחיים בילדים עם דום נשימה בשינה לעומת ילדים שאינם לוקים במחלה ומצאו שסיבוכים נשימתיים לאחר כריתת שקדים היו שכיחים פי חמישה בקרב ילדים עם דום נשימה בשינה (יחס סיכויים 4.9, 95% רווח בר סמך 2.38-10.10), מנגד דימום היה סיבוך שכיח פחות בקרב ילדים הלוקים בדום נשימה (יחס סיכויים 0.41, 95% רווח בר סמך 0.23-0.74).

מממצאי החוקרים באשר לסיבוכים השכיחים לאחר כריתת שקדים אינם שונים מהמוכר בספרות, סיבוכים נשימתיים ודימום הם הסיבוכים הנפוצים ביותר ובסה"כ כ 19% מהילדים העוברים כריתת שקדים עלולים לחוות סיבוך זה או אחר. בקרב ילדים הלוקים בדום נשימה בשינה סיבוכים נשימתיים שכיחים פי חמישה בהשוואה לילדים בריאים, דימום, לעומת זאת, דווקא פחות שכיח בקרב ילדים אלה.

מקור:

Adenotonsillectomy Complications: A Meta-analysis
Graziela De Luca Canto, DDS, MsC, PhDa,b, Camila Pachêco-Pereira, DDSb, Secil Aydinoz, MDc, Rakesh Bhattacharjee, MDd, Hui-Leng Tan, MBBSe, Leila Kheirandish-Gozal, MD, MScd, Carlos Flores-Mir, DDSC, MSc, DSc, RCDC(C)b, and David Gozal, MD, MBA, FAAPd PEDIATRICS SEP 2015

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  כריתת שקדים,  שקד שלישי,  דום נשימה בשינה
תגובות